המרכז לקהילה האפריקאית בירושלים

לכבוד המרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל,

בשם המרכז לקהילה האפריקאית בירושלים ובשם הנערים והנערות שהשתתפו בקייטנה שהפעיל המרכז במהלך יולי 2017, אנחנו רוצים להודות לכם על הפעילות המדהימה במרכז לפיתוח מנהיגות באריאל.

הפעילות כללה 11 נערים ונערות מקהילת מבקשי המקלט האפריקאים הגרים בירושלים. הקבוצה כוללת נערים ונערות בגילאים 12-15 המגיעים ממשפחות אשר מוצאם מאריתריאה, אתיופיה וסודן. הנערים והנערות משולבים במערכת החינוך בעיר. חלקם נולדו בישראל ואחרים במדינות אחרות. הנערים והנערות האלו מתמודדים עם קשיים הייחודיים לקהילות מהגרים בשילובם בחברה. הם אינם מסוגלים לקבל תמיכה מהוריהם בשיעורי בית מכוון שאלו לא בקיאים בשפת הלימוד, שהיא עברית. יתרה מזאת, לעיתים הם מרגישים מנותקים מהתרבות של הוריהם ומהקהילה שלהם. בנוסף, השהייה שלהם בישראל היא זמנית וקרוב לוודאי שבשלב כלשהו יעברו חזרה למדינות מוצאם או למדינות אחרות. מעבר לכך, הגירה כפויה לעיתים הורסת מבנים קהילתיים. לכן יש צורך לשקם ולבנות מחדש קשרים קהילתיים במדינה הקולטת. זה חשוב במיוחד עבור נערים ונערות שגדלים עם זהות מורכבת כאשר הם משולבים במערכת החינוך אך אינם מקבלים מעמד קבוע במדינה. בהגיעם לגיל 18, על הנערים והנערות לחדש ויזה זמנית אחת לחודשיים כמו הוריהם. הנערים אף עלולים להישלח למתקן כליאה זמני בהגיעם לגיל 18. לכן עליהם לקבל כלים להתמודד עם המציאויות המורכבות שמחכות להם.

קהילת מבקשי המקלט מאריתריאה, סודן ואתיופיה מורכבת ממשפחות ויחידים שעזבו את מדינות המוצא שלהם בעקבות רדיפה פוליטית, דתית, חברתית, מגדרית או אתנית. כ-20% ממבקשי המקלט בישראל (מתוך 40,000) הינם ניצולי סחר ועינויים. רבים נעזרים במבריחים כדי לעבור בין גבולות במזרח אפריקה. לעיתים קרובות, מבריחים הופכים לחוטפים שמחזיקים מבקשי מקלט בשבי על מנת לסחוט מהם דמי כופר. לעיתים רבות, השבי כרוך בעינויים, עבודה בכפייה ועבדות מינית. לכן חלק גדול ממבקשי המקלט השוהים בישראל ובירושלים חווים תופעות פוסט-טראומטיות כתוצאה מעינויים ואלימות מינית. רבים מהמטופלים בפרויקט הפסיכו-סוציאלי במרכז לקהילה האפריקאית בירושלים הינם נשים בסיכון, נשים חד הוריות, נפגעי אלימות מינית וניצולי סחר ועינויים. שלושה מהנערים בפעילות לנוער מגיעים ממשפחות חד הוריות. כולם בעלי עורף משפחתי אך חלקם גדלו ללא אב. מעבר לכך, המשפחות חוות קשיים כלכליים משום שמשתכרות בפחות משכר המינימום, בעיקר בעקבות חקיקה המחייבת מבקשי מקלט להפריש 20% משכרם לקרן פיקדון שניתנת להיפתח רק בעת עזיבה מהארץ. יתרה מזאת, ההורים חווים קשיים שונים בהשתלבות בחברה בישראל וכל אלו משפיעים על הילדים.

הנערים שהשתתפו בפעילות באריאל נהנו מאד, אתגרו את עצמם, חוו חוויות מיוחדות וחד פעמיות, ולמדו המון על עצמם ועל הקבוצה. בעקבות משוב שבוצע בסוף הקייטנה, למדנו שהפעילות במרכז לפיתוח מנהיגות השאירה את הרושם הכי  משמעותי על הנערים מבין יתר הפעילויות בקייטנה. כאשר נשאלו איזו פעילות גרמה להם  להתגאות בעצמם ואיזו פעילות הפתיעה אותם, כמעט כל הנערים התייחסו לחוויה שלהם באריאל. "קפיצת האמונה" השאירה את הרושם הכי משמעותי. כמעט כולם הגיעו לפחות צעד אחד יותר ממה שהאמינו שיגיעו. לכן, אנחנו מאמינים שזו הייתה חוויה מעצימה ושיעור לחיים. הדגש על עידוד ופרגון גם הוא היה משמעותי. נערים שביום יום לא מסוגלים להפסיק לריב, דרך פעילות זו, הגיעו למצב שהם עוזרים אחד לשנייה ומעודדים אחת את השני.

גם מבחינה לוגיסטית, היה יוצא מן הכלל ומאד חיובי. הרגשנו שמצפים לנו ומקבלים אותנו בנדיבות עצומה. כל אנשי הצוות איתם היינו בקשר היו אדיבים ביותר וניכר שהיה להם חשוב שתהיה לנו חוויה משמעותית.

אנחנו מודים לכם שוב מקרב לב. זו כנראה הייתה חוויה שהנערים לא יישכחו בקרוב. אנו מקווים לשתף עמכם פעולה שוב בעתיד.

 

 

בברכה,

אור מור

מנהל פיתוח משאבים